AMRS Rd6 Results

//AMRS Rd6 Results

AMRS Rd6 Results

By | 2018-11-21T16:19:59+00:00 November 21st, 2018|Motor Racing|0 Comments

Mazda RX8 Cup

DSC_1152_web

Qualifying:

1st Stephen McLaine, 2nd Ric Shaw, 3rd Terry Lewis

Race 1:

1st Aaron Prosser, 2nd Ric Shaw, 3rd Ben Silvestro

Race 2:

1st Aaron Prosser, 2nd Ric Shaw, 3rd Stephen McLaine

Race 3:

1st Ric Shaw, 2nd Aaron Prosser, 3rd Stephen McLaine

Race 4:

1st Ric Shaw, 2nd Aaron Prosser, 3rd Stephen McLaine

Overall:

1st Ric Shaw, 2nd Aaron Prosser, 3rd Stephen McLaine

GT-1 Australia

GT-Stoupas_web

Qualifying:

1st Matt Stoupas, 2nd Rod Salmon, 3rd Xavier West

Race 1:

1st Matt Stoupas, 2nd Rod Salmon, 3rd Xavier West

Race 2:

1st John Goodacre/Jake Camilleri, 2nd Matt Stoupas, 3rd Rod Salmon

Overall:

1st Matt Stoupas, 2nd Rod Salmon, 3rd John Goodacre/Jake Camilleri

Legend Cars Australia

DSC_0999_web

Qualifying:

1st James Burge, 2nd Ben Jagger, 3rd Zane Morse

Race 1:

1st James Burge, 2nd Ben Jagger, 3rd Zane Morse

Race 2:

1st James Burge, 2nd Ben Jagger, 3rd Brendon Hourigan

Race 3:

1st Regan Angel, 2nd Brendon Hourigan, 3rd Bryan Neal

Race 4:

1st James Burge, 2nd Ben Jagger, 3rd Zane Morse

Race 5:

1st James Burge, 2nd Regan Angel, 3rd Zane Morse

Overall (Saturday):

1st James Burge, 2nd Ben Jagger, 3rd Brendon Hourigan

Overall (Sunday):

1st James Burge, 2nd Regan Angel, 3rd Zane Morse

Miniature Race Cars

DSC_1218_web

Qualifying:

1st Chad Cotton, 2nd Craig McWhite, 3rd Brad Lemon

Race 1:

1st Craig McWhite, 2nd Garry Roberts, 3rd Chad Cotton

Race 2:

1st Chad Cotton, 2nd Craig McWhite, 3rd Peter Griffiths

Race 3:

1st Chad Cotton, 2nd Craig McWhite, 3rd Brad Lemon

Race 4:

1st Chad Cotton, Brad Lemon, Craig McWhite

Overall:

1st Chad Cotton, 2nd Craig McWhite, 3rd Brad Lemon

IROC Challenge

DSC_1184_web

Qualifying:

1st Greg Keene, 2nd Rohan Little, 3rd Nick Cresswell

Race 1:

1st Sven Burchartz, 2nd Nick Cresswell, 3rd Greg Keene

Race 2:

1st Nick Cresswell, 2nd Sven Burchartz, 3rd Greg Keene

Race 3:

1st Greg Keene, 2nd Sven Burchartz, 3rd Nic Marentis

Race 4:

1st Sven Burchartz, 2nd Nick Cresswell, 3rd Greg Keene

Overall:

1st Sven Burchartz, 2nd Nick Cresswell, 3rd Greg Keene

Aussie Racing Utes

1D3_8547

Qualifying:

1st Wayne Williams, 2nd David Murphy, 3rd Christopher Formosa

Race 1:

1st Wayne Williams, 2nd David Murphy, 3rd Christopher Formosa

Race 2:

1st David Murphy, 2nd Christopher Formosa, 3rd Clint Henderson

Race 3:

1st Christopher Formosa, 2nd Wayne Williams, 3rd David Murphy

Race 4:

1st Wayne Williams, 2nd David Murphy, 3rd Christopher Formosa

Overall:

1st David Murphy, 2nd Christopher Formosa, 3rd Wayne Williams

Group 4/Super 6 Touring Cars

DSC_1010_web

Qualifying:

1st Group 4 Gavin Ross, 1st Super 6 Brent Edwards

Race 1:

1st Group 4 Glenn Postlethwaite, 1st Super 6 Brent Edwards

Race 2:

1st Group 4 Gavin Ross, 1st Super 6 Brent Edwards

Race 3:

1st Group 4 Gavin Ross, 1st Super 6 Brent Edwards

Race 4:

1st Group 4 Gavin Ross, 1st Super 6 Brent Edwards

Overall :

1st Group 4 Glenn Postlethwaite, 1st Super 6 Brent Edwards

Vic V8s

DSC_1125_web

Qualifying:

1st Len Cattlin, 2nd Mark Kakouri, 3rd Craig Eddy

Race 1:

1st Len Cattlin, 2nd Craig Eddy, 3rd Victor Argento

Race 2:

1st Len Cattlin, 2nd Craig Eddy, 3rd Victor Argento

Race 3:

1st Len Cattlin, 2nd Craig Eddy, 3rd Victor Argento

Overall:

1st Craig Eddy, 2nd Victor Argento, 3rd Michael Budge

*Len Cattlin was running in the Associate Class

Victorian Tin Tops

DSC_1104_web

Qualifying:

1st Extreme TT Cory Gillett, 1st Super TT John Hickey, 1st Production TT Damian Sullivan

Race 1:

1st Extreme TT Cory Gillett, 1st Super TT John Hickey, 1st Production TT Daniel Van Der Heyden

Race 2:

1st Extreme TT Cory Gillett, 1st Super TT John Hickey, 1st Production TT Daniel Van Der Heyden

Race 3:

1st Extreme TT Cory Gillett, 1st Super TT John Hickey, 1st Production TT Cooper Cappellari

Overall:

1st Extreme TT Cory Gillett, 1st Super TT John Hickey, 1st Production TT Cooper Cappellari

2 Litre Sports Sedans

DSC_1051_web

Qualifying:

1st Craig Lindsell, 2nd Brendan Woods, 3rd Vin McNair

Race 1:

1st Craig Lindsell, 2nd Brendan Woods, 3rd Vin McNair

Race 2:

1st Craig Lindsell, 2nd Brendan Woods, 3rd Iain McDougall

Race 3:

1st Brendan Woods, 2nd Craig Lindsell, 3rd Steve Howard

Overall:

1st Craig Lindsell, 2nd Brendan Woods, 3rd Vin McNair